Awards

unnamed

                                                                                                      “The Picture of Dorian Grey”

Ghostlight is a multi-award winning theater group. Our group has been recognized (sometimes repeatedly) by the New Hampshire Theatre Awards, the AACT state and regional festivals, and the new england fringe festival. 

We are not afraid of failure. Not everything we’ve ever experimented with has worked, and we think that’s wonderful! We believe that art without risks is no longer art. When a playwright or director has an idea that other companies have turned down as too risky or avant garde, Ghostlight is ready to listen, and when a Ghostlight patron attends a performance, they expect to see something they’ve never seen before.New Hampshire Theater Awards

New Hampshire Theater Awards

2012

Nominee, Best Supporting Actor Devin Jeffers “In the Boom Boom Room”

Nominee, Best Supporting Actress Kasey McNulty “In the Boom Boom Room”

Nominee, Best Supporting Actress Maria E Barry “Devil Boys From Beyond”

Nominee, Best Actress Kasey McNulty “Devil Boys From Beyond”

Nominee, Best Sound Design Nathan Dykes “In the Boom Boom Room”

Nominee, Best Lighting Designer Craig Brennan “In the Boom Boom Room”

2011

Nominee, Best Production “Waiting for Godot”

Nominee, Best Director, William McGregor “Curse of the Starving Class”

Nominee, Best Actor, Peter Josephson “Waiting for Godot”

Nominee, Best Supporting Actor, Cory Cocchiaro “Waiting for Godot”

Nominee, Best Supporting Actor, Greg Davis “Waiting for Godot”

Nominee, Best Supporting Actress, Grace Paratore “Curse of the Starving Class”

Nominee, Best Lighting Designer, William McGregor “Curse of the Starving Class”

2010

Winner, Best Sound Designer, Nat Ward “The Picture of Dorian Gray”

Winner, Best Supporting Actor, Mike Zuccola “Titus Andronicus”

Winner, Best Actor, Devon Scalisi “The Picture of Dorian Gray”

Finalist, Best Production, “The Picture of Dorian Gray”

Finalist, Best Original Play, David Preece “The Picture of Dorian Gray”

Finalist, Best Actor, Joe Metcalfe “The Picture of Dorian Gray”

Finalist, Best Actor, Mark Morrison “The Pillowman”

Nominee, Best Production, “The Pillowman”

Nominee, Best Production, “Titus Andronicus”

Nominee, Best Director, Ozan Haksever “The Picture of Dorian Gray”

Nominee, Best Director, Mariah Sefel “The Pillowman”

Nominee, Best Director, John Sefel “Titus Andronicus”

Nominee, Best Lighting Designer, Craig Brennan “The Picture of Dorian Gray”

Nominee, Best Costume Designer, Jannaruth Jenner “The Picture of Dorian Gray”

Nominee, Best Scenic Design, Best Scenic Design, Jim Webber “The Picture of Dorian Gray”

Nominee, Best Supporting Actor, Andrew Mattox “The Picture of Dorian Gray”

Nominee, Best Supporting Actor, Peter Josephson “Titus Andronicus”

Nominee, Best Actor, Dylan Gamblin “The Pillowman”

Nominee, Best Actress, Sharon Lajoie “Titus Andronicus”

2009

Winner, Best Set Design, Tom Morgan, “subUrbia”

Finalist, Best Supporting Actor, DJ Spinelli, “subUrbia”

Finalist, Best Supporting Actor, John Kneeland, “subUrbia”

Nominee, Best Prodcution “subUrbia”

Nominee, Best Director, Ozan Haksever, “subUrbia”

Nominee, Best Lighting Design, Craig Brennan, “subUrbia”

Nominee, Best Actor, Joseph Coppellotti, “subUrbia”

Nominee, Best Actress, Victoria Hogan, “Psycho Beach Party”

Nominee, Best Supporting Actress, Lindsey Bombard, “subUrbia”

2008


Nominee, Best Director Robert C. Haas, “Romeo and Juliet”

2007


Winner, General Excellence in Theatre

Finalist, Best Production “Macbeth”

Finalist, Best Original Play John Sefel’s Japanese Adaptation of “Hamlet”

Finalist, Best Director John Sefel, “Macbeth”

Finalist, Best Set Design Tom Morgan, “Macbeth”

Finalist, Best Sound Design Nat Ward, Anja Parish, and Laura Fedele, “Hamlet”

Finalist, Best Costumes, Nickole Ricketson, “Macbeth”

Finalist, Best ActressGail Angellis,-”Macbeth”

Finalist, Best Actress Meredith McElroy, “Macbeth”

Finalist, Best Supporting Actor Peter Saati, “Macbeth”



2006


Finalist, Best Original Play, John Sefel, “Zombies! the return of the revenge of the night of the dawn of the day in the land of the resurrected living dead (part two)”

Finalist, Best Costumes, Nickole Ricketson, “Zombies! the return of the revenge of the night of the dawn of the day in the land of the resurrected living dead (part two)”

Finalist, Best Actress, Bertie “Holly” Payne-Strange, “One Flea Spare”

Finalist, Best Supporting Actress, Mari Keegan, “One Flea Spare,”

Finalist, Best Supporting Actor, Kirk Torok, “One Flea Spare”



2005


Winner, Best Supporting Actor, Craig Ciampa”The Eight: Reindeer Monologues”

Finalist, Best Actor, Chris Jones”The Eight: Reindeer Monologues”

Finalist, Best Actress, Nikole Beckwith”The Eight: Reindeer Monologues”

Finalist, Best Supporting Actor, John Sefel”The Eight: Reindeer Monologues”



2004

Winner, Best Director John Sefel “Richard III”

Winner, Best Actor, Paul Melendy “Complete Wrks of Wllm Shkspr (abridged)”

Finalist, Best Play “Richard III”

Finalist, Best Actor, Allan Mayo”Richard III”

Finalist, Best Costume Design, Nickole Ricketson “Richard III”



NHCTA STATE THEATRE FESTIVAL

2014

Winner, Excellence in Ensemble Acting, “Rabbit Rabbit” (Ashley Risteen and Craig Ciampa)

Winner, Excellence in Set Design, Tom Morgan “Rabbit Rabbit”

2013

Winner, Best Production, “An Adult Evening of Shel Silverstein” (selections)

Winner, Best Director, Rich Alcott “An Adult Evening of Shel Silverstein” (selections)

Winner, Excellence in Acting, Jeff Richardson “An Adult Evening of Shel Silverstein” (selections)

Winner, Excellence in Acting, Sarah Lord “An Adult Evening of Shel Silverstein” (selections)

2010

Winner, Excellence in Acting, Mark Morrison “The Pillowman”

Runner-Up (3rd Place), “The Pillowman”

2009

Winner, Excellence in Acting Dave Sullivan as Reporter“CUBA SI!”

Winner, Excellence in Acting Tajoura Davis as Maria“CUBA SI!”

Winner, Excellence in Acting Ensemble“CUBA SI!” (Melody Martinez, Dave Sullivan, Tajoura Davis, Tina Sheehan, Ariana Federo, Christina Coates, Tommy Morrissette, Mariah Sefel, John Sefel, Bob Haas, Deb White)

Winner, Excellence in Lighting Craig Brennan“CUBA SI!”

Winner, Stage Manager’s Award Andrea Stasio“CUBA SI!”
 



2008


Winner, Excellence in Acting John Sefel as Meesha, “Meesha on Line”

2007


Winner, Best Production, “Hamlet”

Winner, Best Director, John Sefel, “Hamlet”

Winner, Best Supporting Actress, Megan Peabody as Ophelia, “Hamlet”

Winner, Best Production Elements (i.e., they threw out all the separate tech awards [lighting, sound, costumes, etc.] and just gave us “Best Everything”), awarded to Tom Morgan, Craig Brennen, Val Verge, Anja Parrish, Bob Haas, and everyone else that helped make this unbelievable production a reality!

2006


Winner, Best Production “One Flea Spare”

Winner, Best Actor, Neal Blaiklock”One Flea Spare”

Winner, Best Actress, Mari Keegan”One Flea Spare”

 

NEW ENGLAND REGIONAL THEATRE FESTIVAL
 

2007

2nd Place, Best Production “One Flea Spare
Excellence in Acting, Neal Blaiklock, “One Flea Spare”

Excellence in Acting, Mari Keegan, “One Flea Spare”

Excellence in Costumes, Nickole Ricketson, “One Flea Spare”

2007


First Place, “Fringe Favorite,” CANNIBAL! the Musical

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>